Шановні колеги!
Ми отримуємо багато запитань від лікарів-лаборантів щодо нормативного регулювання визначення клінічно значимого антигену Cw у лабораторній практиці. А якщо простіше: чи не виникне претензій у контролюючих органів щодо нецільового використання бюджетних грошей медичною установою в разі придбання медичних виробів для визначення антигену Cw? Наші фахівці підготували відповідь на це питання. Якщо коротко, то - ТАК, діагностичний моноклональний реагент анти-Cw можна купувати і використовувати в бюджетних установах. Зараз ми пояснимо, чому саме ТАК, з посиланням на конкретні пункти Наказу МОЗУ від 08.02.2021 №207.
Отже, в Порядку медичного обстеження донорів крові та компонентів крові, який затверджено Наказом МОЗУ від 08.02.2021 №207 (розділ III, п.2) щодо обсягу проведення імуногематологічних досліджень зазначено наступне: «Подальше обстеження взятої донорської крові проводиться за такими показниками: групова належність перехресним методом, за допомогою стандартних еритроцитів і моноклональних антитіл іншої серії, враховуючи, щоб серії при первинному та повторному визначенні групи крові не співпадали; фенотип Резус; К антиген системи Келл; визначення антиеритроцитарних антитіл». Ми бачимо, що для систем АВ0 і Резус відсутні обмеження щодо складу досліджень, але визначено, що має бути досліджений лише один антиген К системи Келл (з 24 існуючих).
Зупинимось на системі Резус. До системи Резус входять 48 антигенів. Клінічне значення мають шість: С, Cw, с, D, E, e. Імуногенність (здатність викликати утворення антитіл відповідної специфічності) антигенів системи Резус можна представити у вигляді шкали:
D > E > c > Cw > e > C
Антиген Cw за даними різних авторів зустрічається від 1% до 7%. Оскільки антиген Cw є небезпечним фактором трансфузій, доцільно уникати переливання Cw+позитивних еритроцитів Cw-негативним реципієнтам.
Закладам служби крові доцільно проводити визначення антигену Cw в рамках визначення фенотипу Резус і забезпечити тим самим імуногематологічну безпеку еритроцитовмісних компонентів крові.
Антитіла анти-Cw можуть стати причиною післятрансфузійних ускладнень та розвитку гемолітичної хвороби новонароджених (ГХН). Визначення антигену Cw має велике значення при проведенні індивідуальних підборів крові, типуванні крові вагітних, новонароджених для попередження або встановлення причин ГХН.
Вважаємо, що у вітчизняної медицини немає іншого шляху, окрім удосконалення досліджень та підвищення імуногематологічної безпеки крові та її компонентів за допомогою визначення максимально можливої на сьогодні кількості імуногенних антигенів. До речі, у розвинутих країнах проводять дослідження на наявність антигену Cw вже багато років...