Чи можна провести ідентифікацію варіантів антигену А? Можна, якщо докласти певних зусиль. Час від часу це питання постає, але наскільки в цьому є необхідність? Наразі відомо, що антиген А має фенотипічні варіанти, найпоширенішими серед яких є А1 і А2. Так, серед осіб, які мають групу крові А(ІІ), антиген А1 зустрічається у 88% випадках, антиген А2 зустрічається у 12% випадках; а серед осіб з групою крові АВ(ІV) антиген А1 зустрічається у 75-80% випадках, антиген А2 зустрічається у 20-25% випадках.
Практика доводить, що в клінічній трансфузіології варіанти антигену А не мають значення. Тобто особам, які мають антиген А2 можна переливати еритроцити А1 і навпаки. Про відсутність імунізації говорять багаточисельні трансфузії, які проводяться без урахування варіантів антигену А. Винятком можуть бути реципієнти, в сироватці крові яких містяться екстрааглютиніни. Останні проявляють себе в пробі на сумісність (позитивна). Ця проблема вирішується шляхом проведення індивідуального підбору. Тобто необхідності в ідентифікації варіантів антигену А немає, а є необхідність в правильному визначенні антигену А незалежно від його варіанту. Відомо, що антигенних детермінант на еритроцитах А2 в три рази менше ніж на еритроцитах А1, тому активність їх нижча, що приводило до помилок при визначенні групи крові за допомогою стандартних ізогемаглютинуючих сироваток. Ця проблема була вирішена використанням моноклональних реагентів.
Нагадаємо, що діагностичний моноклональний реагент анти-А «ГРУПОТЕСТ»® виявляє як антиген А1 так і антиген А2. Тому проблему правильного визначення антигену А незалежно від його варіанту вирішити не складно, для чого необхідно дотримуватись вимог нормативних документів та інструкцій для медичного застосування, в тому числі:
- Проводити визначення групи крові за системою АВ0 обовʼязково перехресним методом: з використанням діагностичних моноклональних реагентів (анти-А, анти-В, анти-АВ) та стандартних еритроцитів (Набір №1-20 або Набір №9-20).
- Використовувати діагностичний моноклональний реагент анти – А,В plus додатково до основних анти-А, анти-В, анти-АВ при підозрі на наявність слабких варіантів антигену А. Діагностичний моноклональний реагент анти – А,В plus виготовлений із антитіл іншої клітинної лінії ніж ті, які використовуються для виготовлення реагентів анти-А, анти-В, анти-АВ, тому ефективно виявляє слабкі форми антигену А та/або випадки слабкої експресії антигену А (новонароджені, тощо). .
Звісно, як кожний виробник, ми прагнемо виробляти та продавати більше своєї продукції. Але ж, ми також хочемо, щоб придбання та використання наших виробів було доцільним для споживача